Poslanec Ivo Pojezný významně podpořil Muchovu Slovanskou epopej

Na slavnostním večeru při příležitosti návratu Muchovy slovanské epopeje do Moravského Krumlova vystoupil se svým projevem Ivo Pojezný. Zásadně se o zajištění navrácení Slovanské epopeje do Moravského Krumlova zasloužil právě jihomoravský poslanec KSČM Ivo Pojezný, který zajistil 30 mil. Kč potřebných pro instalaci Epopeje. Slavnostního večera v pátek 10. září na zámku v Moravském Krumlově  se zúčastnily nejen desítky osobnosti politického i kulturního života, ale i široká veřejnost.

Další popularizaci osobnosti malíře Alfonse Muchy a rozvoj turistického ruchu spojeného s tímto autorem secesního stylu si slibují v jeho rodném kraji autoři Muchovy stezky. Její vznik „posvětilo“ společné memorandum, které podepsaly zainteresované strany v Moravském Krumlově a schválili je radní Jihomoravského kraje.

Nadace Mucha, Moravský Krumlov, Ivančice a Jihomoravský kraj se v memorandu zavázaly ke spolupráci ve vytvoření tzv. Muchovy stezky. Její součástí budou též výstavy děl tohoto umělce a dalších předmětů z jeho života. Alfons Mucha pocházel z Ivančic na Brněnsku a jeho život byl úzce spjatý s Moravským Krumlovem a Jihomoravským krajem. „Z jižní Moravy pochází řada slavných jmen, kterými se můžeme chlubit. Alfons Mucha ovšem patří mezi ty nejvýznamnější. Věřím, že společné aktivity Nadace Mucha, kraje, Moravského Krumlova a Ivančic přispějí k další popularizaci tohoto fenoménu. Alfons Mucha si to zaslouží,“uvedl hejtman Jan Grolich.

V Moravském Krumově se uskutečnil Slavnostní večer k návratu Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Během tohoto večera bylo memorandum o vzniku Muchovy stezky podepsáno.

Manažer Mikroregionu Ivančicko a kandidát na poslance za KSČM Bohumil Smutný připojil: „Je to ta nejlepší zpráva, jakou jsme si mohli přát k letošnímu 161 letému výročí narození slavného ivančického rodáka Alfonse Muchy. Význam Slovanské epopeje je pro celý náš region, tedy oba mikroregiony Moravskokrumlovsko a Ivančicko, naprosto zásadní. Po přemístění tohoto díla v roce 2011 jsme pocítili nejen pokles návštěvnosti turistů, ale u většiny lidí i oprávněné pocity hořkosti a nespravedlnosti, za jakých okolností byla tato expozice přemístěna, a jakým způsobem byla potom dále zpřístupňována. Vynasnažíme se, v souvislosti s návratem Slovanské epopeje, abychom nabídli ucelený produkt pro plnohodnotné poznání našich regionů. Slovanská epopej zůstane pro české i zahraniční turisty bezpochyby nejdůležitější důvod, proč do našeho regionu zavítat. My chceme těmto turistům říct, že máme spoustu i dalších zajímavostí, proč u nás zůstat déle, poznat „Muchův rodný kraj“ a troufnu si říct, strávit zde i příjemnou dovolenou. Turisté jistě ocení také návštěvu Muchova rodného města Ivančic, fascinujících památek, možnosti cyklovýletů v okolí, poznání historie hornictví a energetiky na Oslavansku, rozhledny, řeky, ale i gastronomické zážitky v podobě ivančického chřestu, či osobitá vína z nedaleké dolnokounické oblasti. Osobně bych si přál, že když Epopej mohla být předchozích 48 let v Moravském Krumlově, aby zde zůstala co nejdéle, ideálně natrvalo,“ uzavřel Smutný.

Fotogalerie