Jak je zabezpečená pohotovost a lékárny?

Chtěl bych se podělit s občany o neradostné zkušenosti související s dostupností zdravotnictví v Hodoníně. Jedná se hlavě o to, jak je zabezpečena pohotovost a lékárny o sobotách, nedělích a hlavně po dobu svátečních dnů.

Každým rokem jezdí na Vánoce neteřinka i s rodinou do Hodonína k rodičům. Nejinak tomu bylo i v roce 2018. Jeden den však jejího devítiletého syna začaly bolet oči. Jenže u nás v Hodoníně, v okresním městě, oční pohotovost chybí. Museli proto jet do Kyjova, kde kluka patřičně ošetřili.

V následujících svátečních dnech potkalo neteřinku to, že se u ní projevilo nachlazení. Jela do naší nemocnice, kde sice byla pohotovost, ale předepsané léky jí bohužel v celém Hodoníně neměl kdo vydat. Všechny lékárny byly totiž zavřené. Proto musela jet pro léky až do Břeclavi.

Ironicky bych ještě dodal, že bylo štěstí, že jejího manžela třeba nezačaly bolet zuby. Stomatologická pohotovost tady totiž samozřejmě o víkendu a během svátků neexistuje. To znamená, opět nutno jet do Kyjova, nebo až do Brna. Navíc jde o situaci, která může potkat každého z hodonínských občanů.

Největšími chudáky by byli v těchto těžkých chvílích starší lidé, kteří nemají auto ani nikoho, kdo by je na vzdálenou pohotovost či pro léky odvezl nebo přivezl.

Při čtení těchto několika řádků mě jistě i občané ze své či rodinné zkušenosti dají za pravdu, že je bezesporu ihned nutné, aby vedení našeho města se touto palčivou otázkou nejen zabývalo, ale aby také ihned napravilo to, co několik předešlých zanedbalo. Je nutné, aby se zvýšila kvalita poskytované zdravotní péče ve městě.

Spolu s dalšími občany doufáme, že novému vedení se podaří vše napravit tak, aby se lidem v Hodoníně dostalo nezbytné ošetření a aby pro své potřebné léky nemuseli o svátcích vyjíždět mimo své město.

Na závěr bych se chtěl zeptat, jak je možné, že před rokem 1989 bylo v podobných problémových situacích o občany postaráno? Zároveň bych chtěl poukázat na to, že pro Hodonín je ostuda, že už několik let nemá rodáky.

Milan Kučera, ZO Hodonín č. 27