Již nyní se těšíme na ročník 2023

Bylo 30. dubna 2022 a v naší okresní organisaci jsme se po dvou „ covidových“ letech sešli v Hodoníně v restauraci „ Na vartě“ ke koštu neboli ochutnávání vín.

Je to u nás na Jižní Moravě zvykem, že po dlouhé úmorné práci na slunci, se chtějí pěstitelé pochlubit svými výrobky většinou ve vinném sklepě. Ti, co si myslí, že jejich produkt se velmi povedl, chtějí se svou prací pochlubit před ostatními. A tak se sejdou vinaři i znalci toho konečného výrobku, tedy lahodného vinného moku, vinař se svěří s tím, jak v průběhu vegetace opatroval vinné keře a degustátor zhodnotí jeho konečný produkt v tekutém stavu. Oba se svěří s tím jak na vinohrad působilo počasí , co prospělo, nebo naopak uškodilo vinohradům.

To je doba, kdy různé organisace organizují vinné přehlídky, neboli košty.  Na letošním našem koštu se sešlo 296 vzorků, které předtím degustátoři zhodnotili. Každá vinná odrůda byla hodnocena ve své kategorii počtem bodů, podle kterých  po skončení degustace  byly vyhodnoceny nejlepší vína. Po této náročné činnosti se koná pro veřejnost ochutnávka neboli košt vystavených vín.

S celou akcí můžeme být spokojeni. Nejen naši členové ale i ostatní občané navštívili tuto akci a dobrá nálada, která zde panovala, nebyla jen z konzumace dobrého moku. Veselí, široké úsměvy a vzájemné pozdravy prozrazovaly, že se sešly lidé dobré vůle a stejné krevní skupiny.

Skončil 28. košt vína, který organizuje OV KSČM a všichni se již nyní těšíme na 29. košt vín v roce 2023.

Prokešová Dana, členka OV KSČM Hodonín