Slovácký klub žen v Hodoníně – historie

Levicové kluby žen v České republice budou letos slavit již 25. výročí svého trvání. Pravděpodobně jsme vznikly jako poslední klub. Naše historie se píše od roku 2003. Byly různé pokusy se založením klubu, bohužel vše vyznělo do ztracená. Až v prosinci roku 2003 při předvánoční besedě se přítomná děvčata rozhodla, že založit klub bude moc prima.

V začátku se přihlásilo celkem 54 žen, byl to velký kolektiv a děvčata byla rozhodnuta něco dělat pro sebe i pro ostatní. Od počátku se naše činnost řídila plánem práce a tak tomu je doposud. Činnost je pravidelná a protože zahrnujeme do plánu akce které nás baví, tak je také pestrá a zajímavá.

Práce pro druhé – hned na počátku jsme se rozhodly udělat něco pro druhé. Jako první to by UNICEF, požádaly jsme o střih na panenku a pracovaly jsme usilovně až se na naše konto zapsalo 100 vyrobených panenek, které měly zachraňovat děti v Africe. Dostávaly jsme děkovné pohlednice  od těch, kteří naše panenky koupili. Pro jejich koupi rozhodovalo především chtít pomoc ale také vzhled panenek a někdy dokonce jejich jméno. Rodiče koupili panenku holčičce, která se jmenovala stejně jako panenka.

Další prací pro druhé byla spolupráce s dětským oddělením Hodonínské nemocnice. Na tomto oddělení dávali malým pacientům malé hadrové kočičky, které si pak děti braly sebou domů. Protože vyrobit kočičku bylo pracné, obrátila se na nás hlavní sestra tohoto oddělení a požádala o pomoc. Byly to pěkné chvíle pro nás, když jsme společně seděly, obracely a vycpávaly kočičky. Děti nám pak poslaly dárečky v podobě papírových kytiček.

Od samotného počátku jsme se zaměřily na spolupráci s dětským domovem v Hodoníně. Chodíme za dětmi na Mikuláše a dříve také před velikonocemi. Na dárky pro 24 si však musíme nějakým způsobem vydělat finanční prostředky. Proto jsme si udělaly vlastní střihy na panenky a kočičky a tyto vyrábíme a na akcích které pořádá OV KSČM je prodáváme ( 1.-máj, setkání se Slováky). Je to finančně dost náročné ale pokud si svou prací na dárky vyděláme, tak to budeme dělat.

Práce pro nás –  v počátcích naši činnosti jsme se rozhodly, že pro sebe budeme organizovat jen ty akce, které nás budou bavit. Tak jsme si několikrát pozvaly odbornici na ošetřování vlasů a jaký účes zvolit vzhledem ke kvalitě vlasů, jaké cviky dělat aby nás nebolela záda, jakým způsobem ošetřovat pleť v našem věku, módní přehlídku na téma – co na sebe na procházkách, v kuchyni a na zahrádce.

Často jsme probíraly bylinky – kdy je sbírat, jak je použít a na co které jsou. Pro odstranění některých menších bolístek jsme se učily jógu prstů a další cviky na uvolnění páteře, krčních obratlů atd.

Oblíbené bývají ochutnávací akce – chutnáme na příklad pomazánky, řízky všeho druhu, buchty a koláče, dýňové pokrmy atd. Recepty na jejich zhotovení vytiskneme a vyzkoušíme doma.

Každým rokem se opakovaly akce – MDŽ, výstavka ručních prací, setkání se Slováky, společná beseda s organisací Spolupráce s národy východu, předvánoční beseda. OV KSČM jsme pomáhaly při organizování tanečních zábav u příležitosti MDŽ, při koštu vína a plesu a také při volbách.

Také máme rády besedy o cestování, co je v které zemi zajímavé a jak tam lidi žijí. V tomto nás několikrát potěšil JUDr. Navrátil, nyní člen ÚV KSČM, hovořil o Rusku, Ukrajině, Tadžikistánu o Číně. JUDr. Marta Stružková přišla a seznámila nás s životem lidí na Kubě, s jejich optimismem a radostí ze života. Jinou přednášku o Čině jsme si vyslechly od předsedy OV KSČM Vyškov s. Zachariáše. Tak to by byly ty hlavní, které hodně zapůsobily a na které jsme nezapomněly.

Pokud se týká zájezdů, tak ty, které nejvíce zapůsobily byl zájezd do Rájce Jestřebí na výstavu kamélií, dále návštěva jeskyň v Moravském krasu. Nejvíce však vzpomínáme na zájezd do Senice na Slovensku, kde jsme se zúčastnily koncertu známého souboru Alexandrovců. Byl to opravdu nezapomenutelný zážitek.

Pokud nás nebyl dostatek na autobusový zájezd, tak jsme si udělaly výlet do okolí – Břeclav, Lednice atd. V poslední době, kdy už nám to věk nedovolí, tak si zajdeme společně na výstavu do Galerie výtvarných umění, do kina, do muzea, do cukrárny a vloni se nám zalíbil výlet lodí po Moravě.  Také jsme si v létě užily jízdy vláčkem po městě, bylo to fajn, moc se to líbilo.

Historie našeho klubu –snad bude stačit, že jsme si vzpomněly na to hlavní, co jsme spolu prožily. Bylo to krásné, když nás bylo 54 a jakmile byla nějaká akce, tak nás byla plná zasedačka. Pak nás začalo ubývat, až jednou, udělaly jsme si kontrolu proč některá děvčata nechodí. To nás upozornilo na to, že ony by chodily, jenom věk a zdraví to nedovoluje.

Je nás stále méně, je to trošku smutné, ale takový je život. Jsme vděčné za každé setkání, za všechno co spolu ještě můžeme prožít. Ve svém okolí hledáme ty ženy, které by mohly v této práci pokračovat, nebo si ji přizpůsobit na svoje podmínky a přání. Snad se to podaří, držíme si palce.

Dana Prokešová
předsedkyně LKŽ Hodonín

Kontakt LKŽ

Dana Prokešová
předsedkyně LKŽ Hodonín

Jana Cibulková
místopředsedkyně LKŽ Hodonín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*